8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü Konuşma Metni

Sayın Müdürüm Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler…

8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Bu gün kadınlar tarafından ve kadınlar için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Kadınlar arası dayanışma ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanır.
Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal haklarının geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.
8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.
26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirildi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Dünya kadınlar gününde bugün de ta ilk başlarda yapıldığı gibi
Kadınların eşitliği için,
Bağımsızlığı için,
Sosyal, ekonomik ve politik haksızlıkların ortadan kalkması için,
Kadınların daha iyi çalışma ve daha iyi yaşama koşulları elde edilebilmesi için çalışılmaktadır.
Türkiye’de Atatürk’ün önderliğinde kadınlara bugün bize çok normal gibi gelen kadınlara eğitim hakkı, kıyafet özgürlüğü, çalışma hakkı, seçme seçilme hakkı gibi birçok haklar kazandırılmıştır. Fakat ülkemizde halen kadınların maruz kaldığı birçok sorun bulunmaktadır.
Ülkemizde kadınların en önemli 5 sorunu sırasıyla
şiddet,
namus cinayetleri,
erken evlilik,
aile baskısı ve ekonomik bağımsızlığın olmaması olarak tanımlanıyor.

Bu sorunların aşılmasında en büyük görev erkeklere düşmektedir. Öncelikle yakınlarımız olmak üzere tüm kadınlara karşı daha nazik ve iyi davranmalı, onların haklarını onlarla beraber korumalıyız. Atamızın da dediği gibi ‘’ Olası mıdır ki bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin? Kuşku yok, ilerleme adımları, iki tür tarafından birlikte, arkadaşça atılmak ve gelişme sahalarında birlikte ilerlemek gereklidir. ‘’
Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir.

Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir.
Kadın toplumun içindeyse o toplum ileridir.
Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir.
Kadın toplumun içindeyse o toplum gerçek bir toplumdur.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.