Öğretmenler Günü

öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon

Ülkemizin ve vatandaşlarımızın gelişmesinde, öğrenmesinde en büyük yardımcılardan biri olan öğretmenleri hatırlamak ve anmak için her yıl 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak kutlanır. ogretmenler-gunu-8Dünyadaki en kutsal mesleklerden birine sahip olan öğretmenlerimiz küçük yaşlarımızdan itibaren bizleri eğitmeye çalışırlar. Büyük bir sabırla ve erdemle bizleri yetiştirmeye çalışan öğretmenlerimize emeklerinin karşılığını verebilmek için bu tarihte elimizden geleni yapmalıyız.

24 Kasım ilk olarak 1981 yılında kutlanılmaya başlanmıştır. Bu kutlama uygulamaları ülkemize geç gelse de 5 Ekim 1966 yılından beri UNESCO tarafından öğretmenleri hatırlama günü olarak adlandırılmaktadır. Türkiye dışında birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanılmaktadır.

Öğretmenler Günü törenlerinin açılışta Başöğretmen Atatürk anılır ve onun hakkında övgü dolu sözler söylenir. Öğretmenler Günü ile ilgili güzel sözler de yer verilen bu açılışın ardından birçok öğrenci Öğretmenler Günü ile ilgili yazılar okurlar. Tören bitiminin ardından öğrenciler tüm öğretmenlerin Öğretmen Günü’nü kutlar. Öğrenciler genellikle öğretmenlerine karanfil verir ve isteyen öğrenciler Öğretmenler Günü ile ilgili şiir okuyarak bugünün daha iyi kutlanmasına katkıda bulunur.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.